novogodnie animacii kartinki 5                     novogodnie animacii kartinki 5

Экскурсія ў музей

музей1У сярэдзіне сакавіка вучні 7 “А” класа распачалі працу над сумесным вучнёўска-бацькоўскім праектам “Чароўны куфар”. Што мы сёння ведаем пра традыцыйны побыт нашых бабуль і дзядуль, прадзедаў? Што захоўваюць нашы бацькі ад сваіх продкаў? Ці ёсць у сем’ях рэчы, якія зроблены ўмелымі рукамі нашых продкаў? Якую памяць і таямніцы захоўваюць сямейныя альбомы, шафы і камоды? На гэтыя і іншыя пытанні і паспрабуюць знайсці адказы сямікласнікі разам са сваімі бацькамі падчас сумеснай праектнай дзейнасці.

Першым крокам у гэтым напрамку стала наведванне знаёмага ўсім і адначасова невядомага Музея традыцыйнай культуры г. Браслава. Здавалася, кожны з нас не аднойчы бываў у яго сценах, але кожная новая сустрэча—гэта свята і адкрыццё. Нас ветліва сустрэлі супрацоўнікі музея—Рулевіч Л. і Зінкевіч Э. Экскурсія па залах атрымалася цікавай і змястоўнай. Як сапраўдная гасцінная гаспадыня Зінкевіч Эла распавядала нам пра гісторыю музея, пра кожны экспанат і яго аўтара. Гімназісты нібы прайшліся не толькі па дарогах Браслаўшчыны і пазнаёміліся з народнымі ўмельцамі, але даведаліся пра вырабы з лазы, саломкі, дрэва. Не маглі пакінуць раўнадушнымі прысутных вырабы ткацтва і вышыўкі. А калі дзеці трапілі ў майстэрню Дарафейчык Л., то кожнаму хацелася пакруціць ганчарнае кола і змайстраваць свой посуд.

Наперадзе ў нас знаёмства з багатай спадчынай нашага края: удзел у рабоце майстраў-класаў, наведванне выстаў і сустрэчы з цікавымі людзьмі.

Браслаўскі музей традыцыйнай культуры — установа ўнікальная. Акрамя арганізацыі рознага кшталту выставак і экспазіцый, яго супрацоўнікі зберагаюць традыцыі нашага краю, адраджаюць і распаўсюджваюць старажытныя беларускія рамёствы. Гэта сапраўдныя майстры сваёй справы. Хочацца пажадаць ім поспехаў і натхнення!

Класны кіраўнік 7 “А” класа Чэркас Віта Іванаўна.